Lucidní snění a astrální CESTOVÁNÍ

20. června 2012 v 12:35 | Anne(já) |  Témata týdne
Ve třeťáku na gymplu jsem psala seminární práci na téma Lucidní snění a astrální cestování. Obhajoba nedopadla zrovna nejlépe (vysvětlit složitost jevů je náročné a člověk, který pochopit nechce, prostě nepochopí). Nakonec jsem měla nějaké technické problémy a seminárku chtěla odevzdat o den později. Učitelka už mi ji nevzala. Čistý průstřel. Když se se mnou na konci roku domlouvala na známce, sdělila mi, že kdybych za ní pak přišla ještě jednou, seminárku by mi ráda oznámkovala. Ale já nemám v povaze škemrat a lézt někomu do zadku. Většinou spíš naopak. Zbyla mi spousta materiálů o daném problému a o ty bych se s vámi chtěla podělit.

Hned na začátku bych chtěla poznamenat, že s lucidním sněním mám i osobní zkušenost, ale o astrálním cestování jen to, co jsem vyčela z knih, z internetu a co jsem slyšela od několika lidí.
Asi každý z vás někdy o lucidním snění slyšel. A pokud se přeci jen někdo s tímto jevem ještě nesetkal, pak přpomínám, že jde o snění, kdy si snící plně uvědomuje, že je ve snu a může tedy se svým snem manipulovat. A jak lze takového snění dosáhnout? Nejlépe se mi osvědčila metoda zapisování snů. Tím se člověk naučí své sny lépe znát. A jak si sen po probuzení pamatovat? Technika odloženého vstávání spočívá v tom, že si natáhneme budík o něco dříve, než je potřeba a po jeho vypnutí na chvíli upadneme do lehkého spánku. V tomto časovém úseku se nejpravděpodobněji bude sen zdát. Doporučuji si sen zapsat okamžitě po probuzení (nebo si alespoň udělat poznámky). K dalším metodám, jak rozpoznat, jestli sníte, patří dávání se na ruce. Podle rukou se údajně ve většině přípdů pozná, že jste ve snu. Mohou se vám zvláštně kroutit prsty, objevit se prst navíc,...

Astrální snění je o dost složitější záležitost a nechtěla bych se příliš vrtat v její teorii. Pro neznalé, astrální cestování je stav, kdy si člověk uvědomuje opuštění svého těla. Můžete si to například představit jako zážitky blízké smrti, které popisují někteří pacienti, kteří prožili klinickou smrt. Pro tuto činnost existuje mnoh o různých metod, o kterých se můžete dočíst například v publikaci Zážitky mimo tělo, kterou napsal Michael Raduga. O obou jevech samozřejmě existuje mnoho různých knih, ale právě tato publikace poskytuje jakýsi praktický návod.

Dále jsem při mém výzkumu dělala několik rozhovorů a ty jsou asi nejzajímavější částí celé mé seminární práce:
Zuzka (18 let, zkušenosti s lucidním sněním)
Kdy jsi se začala zajímat o lucidní snění?
Lucidní sny jsem měla už odmala a už tehdy jsem se snažila si to užívat. Ale to, že se dá jejich příchod ovlivnit jsem se dozvěděla až mnohem později.
Kdy jsi zjistila, oč vlastně jde?
V šestnácti letech. Začala jsem se zajímat o mystiku a různé neobvyklé stavy mysli a dočetla jsem se zde také o lucidním snění.
Z jakého zdroje jsi se o lucidním snění dozvěděla?¨
Z knihy Lucidní snění od Stephena LaBerge a také značné množství z internetu. Dozvěděla jsem se, že nemusím jen doufat, že se lucidní sen dostaví, ale že tomu můžu lecjak pomáhat a že tato "činnost" skýtá různé možnosti.
Jaké používáš techniky?
Začala jsem si vést snový deník, do nějž si zapisuji nejen sny, ale i různé okolnosti (např. jestli jde o noční spánek, či spánek za dne, jestli jsem před tím něco pila, ...). Také si nařizuji budík o hodinu dříve a po probuzení se snažím být chvíli vzhůru. Když potom opět usnu, je docela velká šance, že se lucidní sen dostaví. Zkoušela jsem i jiné techniky, ale žádná se mi příliš neosvědčila. Nejspíš je to tím, že jsem málo důsledná.
Co ti lucidní sny dávají?
Jsou pro mne jakýmsi fantastickým světem, kde je vše "nereálné", mlhavé a zmatené, přesto si však ve snech připadám více doma, než kdekoli jinde. Není to běžný přízemní svět plný povrchních lidí, je to svět mojí psychiky. Mnohé sny se dají srovnat téměř až s mystickou či náboženskou zkušeností a kromě toho mohou poskytnout zábavné odreagování.
Máš nějaké zážitky, které ti utkvěly v paměti?
Zdálo se mi, že jsem u sebe v pokoji za slunného dne, ale všechno bylo jakoby vybledlé. Uvědomovala jsem si, že je to sen, ale připadala jsem si pořád nějak mimo. Chtěla jsem "zaostřit" obraz, tak jsem v duchu počítala, kolik je 3X3 - 14. Najednou jsem seděla v okně v patře a pode mnou byla černá puma. Bála jsem se letět dolů. Najednou mne něco kouslo do ruky. Byla to jiná šelma, která mi říkala, ať se nebojím. Poté jsem se dívala na dům sousedů. Okolo nebyly žádné jiné domy. Vše bylo zářivě zelené, byla to krása. Říkala jsem si, že je škoda, že už je podzim a v realitě už jsou všechny stromy rezavé. Také linie se mi zdály rovnější než v reálu.
Ještě mám zážitek z pokusu o přechod z lucidního snu do astrálního cestování. Byla jsem doma a uvědomila jsem si, že sním. Napadlo mne zkusit astrální cestování a tak jsem se skrčila a poté vymrštila prudce do vzduchu. Letěla jsem docela vysoko (jindy mi létání moc nejde). Najednou se nade mnou začalo formovat něco, jako strop, a opravdu - byl to strop a já nemohla dál. Něco v mé hlavě mi bránilo dosáhnout astrálního cestování.
Máš nějaké špatné zkušenosti?
No kromě zážitku se stropem, což se mi stává poměrně často, jsou to ještě dráty elektrického vedení. Když chci letět, zamotám se do nich a dostávám rány. Nejhorší je, že se mi tahle představa drátů objevuje i když si jen tak mimo spánek představuji, že letím.
Jirka (22 let, bohaté zkušenosti s lucidním sněním i astrálním cestováním)
Kdy jsi začal s lucidním sněním a astrálním cestováním?
První zážitek mám asi z 8 let. Tenkrát jsem z toho byl hodně vyděšený.
O jaký zážitek se jednalo?¨
Jednalo se pravděpodobně o něco, mezi lucidním sněním a astrálním cestováním. Vzbudil jsem se asi ve 2 hodiny ráno. Cítil jsem po těle jakési mravenčení. Celý můj pokoj byl zvláštně proměněný. Všude jsem pozoroval různé (i směšné) změny. Například nade dveřmi mi visel kreslený rohlík (asi jako od Lady) apod. Uvědomil jsem si, že se nacházím asi 20 centimetrů nad postelí. Všechno bylo takové nesmyslné. Nějaký impuls mne po chvíli vrátil zpět do těla. Bylo to velké trhnutí a celý jsem se ještě chvíli chvěl.
Kdy jsi se dozvěděl, oč vlastně šlo?
O tuto problematiku jsem se vlastně zajímal už odmala, ale po prvním zážitku jsem si vyhledal potřebnou literaturu a začal se o to zajímat aktivněji.
Z které literatury jsi čerpal?
Přečetl jsem již mnoho knih na toto téma a o tématu spánku všeobecně, ale jednou z prvních byla asi kniha Lucidní snění od Stephena LaBerge.
Jaké používáš techniky?
Zkoušel jsem si dát do pokoje nějaký nápis a vytvořit si na něj "paměťový háček", ale nemyslím si, že by tato metoda byla nějak účinná. Dále používám metody zapisování snů, jejich rozbor. Také dost často vyprávím o svých snech známým, abych si je lépe zapamatoval. Nikdy jsem neměl s nástupem lucidních snů problémy, pro mne je to naprosto přirozené.
Fronéma (23 let, slečnu jste mohli vidět v dokumentu Nebe, peklo od Davida Čálka zaměřeném na D/s vztahy...v tomto dokumentu se zmiňovala o svých zkušenostech s lucidním sněním)
Odkdy se zabýváš lucidním sněním?
Zabývám se tím zhruba od svých 21 let. Dozvěděla jsem se o tom od svého přítele. Ten mi doporučil knihu Lucidní snění od Stephena LaBerge.
Co tě vedlo k trénování lucidních snů? Nebylo to třeba plnění tvých tužeb?
Lucidním sněním se hlavně bavím, nevím, jestli bych to nazvala plněním tužeb, ale dost možná ano.
Jak často míváš lucidní sny?
Dříve to bývalo tak dvakrát týdně. Tenkrát jsem se snažila o dosažení lucidních snů. Zapisovala jsem si je, před spaním na ně myslela. Teď už tolik času není, spím málo a lucidní sen se objeví jednou za čas.
Jaké používáš metody?
V poslední době si spíše zničeho nic uvědomím, že jsem ve snu. Občas se dívám na ruce, ale už jen ze zvědavosti, co zase provedou. Zpravidla si uvědomím, že to, co se mi děje je vtipné, že to se mi obyčejně zdává. A pomocí toho dojdu k zjištění, že jsem ve snu. Často se mi objevují ve snech různá schodiště, výtahy, záchody (nechci vědět, co to vypovídá o mé osobnosti). Již dlouho si na ně chci vypěstovat "paměťový háček", ale nějak se nedaří.
Co ještě se ti ve snech objevuje? Promítly se někdy do snu tvé sklony?
¨Nejčastěji jde o různé domy se strašně složitým systémem schodišť a chodeb. Dost často tam vedou schody jen do některých pater a celé to vypadá jako bludiště. Po některých schodech se dá dokonce sejít do vyššího patra. Jinak mé sklony se mi ve snu nikdy neobjevily, celkově se mi dost málo zdají erotické sny. Myslím, že po této stránce ti nemám co říct.
A k čemu tedy své lucidní sny využíváš?
Nejčastěji najdu nějaké okno, nebo jámu, ochoz... cokoli, z čeho se dá vzlétnout. Ze země mi bohužel létání zatím nejde, ale pokud najdu místo, ze kterého se dá skočit, tak vzlétnu.
A moje vlastní zážitky? Oproti předchozím lidem dost zanedbatelné, ale přeci.
Můj první lucidní sen se odehrával na základní škole. Procházela jsem po chodbě, když jsem potkala svoji nedávno zemřelou babičku. Věděla jsem s naprostou jistotou, že nežije a tímto způsobem jsem zjistila, že jsem ve snu. Nemohla jsem se udržet, vyběhla jsem ven a zkoušela myslí přebarvovat stromy na oranžovou barvu. Bohužel jsem neudržela tu sorávnou rovnováhu mezi vědomím a spánkem a tak jsem se probudila.
Můj další zážitek přišel až o hodně později, kdy jsem se začala lucidnímu snění opět věnovat. Už nevím jak, ale najednou jsem si uvědomila, že jsem ve snu. Ležela jsem v posteli a rozhodla se jít proletět. Skočila jsem z okna, ale místo prohlídky krajiny z ptačí perspektivy následovalo jen zběsilé svištění a cestování ve stylu Hvězdné brány. Letěla jsem příliš rychle. Najednou jsem doletěla zpátky domů, uložila se do postele a zkoušela jen tak pozorovat obrazy za zavřenými víčky a poslouchat zvuky ve svojí hlavě. Taková meitace ve snu. Bylo to neskutečně krásné a uklidňující.
A co vy, máte také nějaké zážitky, se kterými byste se chtěli podělit? Budu ráda za každý komentář.
Cestujte a sněte Usmívající se
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lilly Lilly | E-mail | Web | 20. června 2012 v 13:01 | Reagovat

Venujem sa astrálnej projekcii už niečo cez rok a musím povedať, že je to hrozne zložité. Ono sa to nezdá, ale mne sa to podarilo až po pol roku. Teraz to už nie je problém, ale netreba to preháňať. A hlavne nie zahrávať sa s tým. A bojím sa od vtedy, čo som videla astrálnu bytosť ... Znie to možno divne, ale je to tak.

2 Anne Anne | E-mail | Web | 20. června 2012 v 13:09 | Reagovat

[1]:Já vím, že to je hodně složité a pro člověka, co to nikdy nezažil je dost složité to i jen pochopit...přiznávám se, že nevím tak úplně přesně, o co jde-tedy netroufám si něco tvrdit. Ale lucidní snění je úžasné

3 Biuška Biuška | Web | 20. června 2012 v 13:28 | Reagovat

Ahoj na mojom blogu je súťaž o najkrajšie zvieratko. Tak neváhaj a prihlás sa. Prepáč za reklamu. Nenašla som rubriku reklamy.

4 Anne Anne | E-mail | Web | 20. června 2012 v 13:33 | Reagovat

[3]: Ono to bude tím, že tu rubrika reklamy není :-D a ani nebude...ale budiž, zvířátka mám ráda, takse mrknu

5 Biuška Biuška | Web | 21. června 2012 v 13:20 | Reagovat

Počúvaj už začala súťaž. :-) Čau. :-)

6 Anne Anne | E-mail | Web | 21. června 2012 v 15:29 | Reagovat

[5]: Dík za info :-)

7 Veronika Veronika | 10. října 2012 v 23:36 | Reagovat

Moje zkušenosti jsou nepříjemné, občas mám takové sny od mládí a vždy jsem vyděšená a chci se probudit. Ležím na posteli, snažím se pohnout rukou, dívám se na ni a vidím, že se nehýbe. Připadám si bezmocná. Slyším divné zvuky a bojím se, že někdo přijde, protože vím, že jsem sama doma. Občas mnou něco hází po pokoji, točí mnou, lítám z rohu do rohu. Ovlivnit se mi to nedaří a mám strach... Je to zajímavé, ale úleva po probuzení je obrovská.

8 Anne Anne | E-mail | Web | 15. října 2012 v 10:50 | Reagovat

[7]: Týjo, tak to je hodně zvláštní...jako to házení a tak...to, že nemůžeš pohnout rukou, je prý poměrně běžné...to se jakoby hýbe tvé astrální tělo a to fyzické ne...ale já jsem na tohle malý odborník...najdi si na lide.cz uživatele Nightmastercz a zkus se zeptat jeho...on má oporavdu bohaté zkušenosti a mohl by ti nějak pomoct

9 Veronika Veronika | 17. října 2012 v 22:49 | Reagovat

Díky za reakci. Pomohlo mi už jen to, že jsem se svěřila, když jsem náhodou narazila na tento článek. :-) Docela mě překvapilo, že druzí lidé berou takové sny jako zábavu a možnost experimentovat, já jsem vždycky hrozně vystrašená. Vlastně nevím, jestli je dobré se v tom nějak moc rýpat a bádat, vždy jsem sny brala jako něco, co člověk neovlivní a musí brát, jak to přichází.
No, možná bych si o tom přece jen mohla přečíst něco víc, třeba se pak nebudu bát ještě víc... :-)
Jinak chválím zajímavé články... :-)

10 Anne Anne | E-mail | Web | 17. října 2012 v 23:11 | Reagovat

[9]: Já jsem se právě dočetla to, že znalost lucidního snění hodně lidem pomohla od nočních můr. Pokud tě to opravdu tak děsí, jak popisuješ, měla bys na tom trochu pracovat. Je pravda, že to nebude hned, ale když své sny "zkrotíš", rozhodně se ti uleví. Chce to jen trochu cviku a vytvořit si určitý návyk

11 wedding gowns with color wedding gowns with color | E-mail | Web | 31. října 2012 v 15:02 | Reagovat

I just stumbled upon your blog and wanted to say that I have really enjoyed reading your blog posts.
http://www.felldress.org/mother-of-the-bride-dresses-2012.html

12 bvlgari replica watches bvlgari replica watches | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 6:31 | Reagovat

Awesome Blog. I add this Post to my bookmarks.
http://www.latewatches.com/iwc-portuguese.html

13 replica cartier tank watches replica cartier tank watches | E-mail | Web | 2. května 2013 v 9:53 | Reagovat

A. A shooting star!
http://www.latewatches.com/tag-heuer.html

14 Nikol Nikol | Web | 19. března 2015 v 14:21 | Reagovat

:-)

15 Ha-ja Ha-ja | Web | 19. března 2015 v 14:21 | Reagovat

:-)  :-)  :-)  :-)  :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama