Problémy 21. století

19. února 2013 v 13:35 | Anne |  Témata týdne
Nějak se mi stále nedaří vymanit z absolutní lenosti a zase začít pravidelněji psát na blog. Ne že bych měla tolik práce do školy, to rozhodně ne (tedy určitě se místo blogu nevěnuju tomuhle), ale mám prostě celkový útlum co se psaní a čtení týče (nejen blogů, ale i knih). Nepřipadá vám ta lenost a celkové znechucení jako takový poměrně rozšířený problém? Nevím, jestli se to týká konkrétně jen 21. století, já to upřímně nemohu moc posoudit, z toho 20. jsem zase tak moc nezažila a pochybuju že za 19 let mého života se v tomto ohledu zase tak moc změnilo. Ale přeci jen-mám pocit, že dřív lidi víc četli. Vadí mi, že dnes lidi vnímají knihu jako něco podřadného, jako něco, co se rozhodně nemůže vyrovnat filmu. Ale proč? Je to tím, že ti lidi nebyli k četbě vedeni a nikdy vlastně nečetli nic dobrého, nebo je to tím, že jsou zkrátka hloupí? Nevím, nechápu... Bez knížek si svůj život moc představit neumím, i když v poslední době jsem toho taky moc přečíst nezvládla (a stydím se za to), ale to myslím během tohoto semestru hodně rychle napravím, jelikož máme zadáno přečíst třicet titulů beletrie.
Jinak také na internetu i jinde pozoruji, že čímdál méně lidí umí správně psát. Nejsem puntičkář, dělám chyby (nejčastěji z nepozornosti), ale když někdo napíše ve slově být (ve smyslu vyskytovat se) měkké i, to už se chytám za hlavu. Všimla jsem si v poslední době výskytu gramatických okének tady na blogu a jsem ráda že nejsem sama komu to vadí. Kdyby to napravilo alespoň jednoho člověka, byla bych upřímně ráda. Nestěžuju si totiž ani tak na lidi s dizlexií, případně jinou podobnou poruchou, kteří většinou za chyby zase tak nemohou. Stěžuji si na lidi, kterým je to jedno a jsou ochotni se kvůli tomu hádat. Vždyť na formě nezáleží, důležitý je obsah! ... Ale není právě forma to, co vidíme jako první a pomáhá nám to udělat si obrázek o člověku? První dojem si stihneme udělat během několika vteřin, ale smazat ho trvá v těch lepších případech i několik let, v těch horších se ho člověk už nikdy nezbaví.

Omlouvám se za trochu méně souvislý výlev, ale byla bych moc ráda kdyby lidi začali přemýšlet nad tím jak píší, nad tím jak se oblékají a jak působí navenek. Kdyby dbali na alespoň základní znalost etikety a ctili určité zažité zvyky. Jsem asi staromódní, ale svým způsobem mám ráda řád...

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 NickyHayden NickyHayden | 20. února 2013 v 11:13 | Reagovat

Já jsem ze své osobní zkušenosti (osm let provázení v muzeu) vypozorovala dvě věci - první, nejukázněnější jsou děti, kterým doma rodiče hodně čtou; protože když k nám přijde na prohlídku dítě, které je schopné vydržet poslouchat, neskákat do řeči a nedělat bordel po celé výstavce, je to tak výjimečný úkaz, že pokaždé rodiče chválím, jak mají krásně vychované dítě a jak toho dosáhli - a společné čtení opravdu pokaždé bylo stejný jmenovatel. No a ta druhá - teď se na mě možná někteří národovci naštvou :-D , ale české děti vs. děti z jiných evropských zemí (ať už je to Francie, Německo nebo Anglie), to se skoro ani nedá srovnávat, o kolik jsou ty druhé vychovanější a dokonce i chodí nesrovnatelně lépe oblékané. Je to docela paradox, když si člověk uvědomí, že právě na tyhle velké státy se nadává, jak malý rozhled o jiných zemích mají jejich občané. Že by to opět bylo o těch rodičích a překonání té chuti posadit dítě před komp, aby dalo pokoj? 8-)

2 Anne Anne | E-mail | Web | 20. února 2013 v 11:18 | Reagovat

[1]: To je zajímavý výsledek pozorování... O tom oblékání vím, ale s těma dětma jsem si myslela opak...přeci jen třeba v Anglii se děti vychovávají dost liberálně

3 NickyHayden NickyHayden | 20. února 2013 v 11:29 | Reagovat

[2]: Je pravda, že těch pár cizinců asi nejde pokládat za nějaký reprezentativní vzorek, ale taky jsem byla velmi mile překvapená. :-) Vysvětluju si to tím, že rodiče, kteří tahají děti za kulturou a evidentně se je snaží něco naučit, do těch dětí asi opravdu investují hodně času doma i mimo něj, což se prostě musí aspoň trochu projevit.

4 Anne Anne | E-mail | Web | 20. února 2013 v 11:42 | Reagovat

[3]: Všimla jsem si, že v zahraničí děti daleko víc dávají do různých kroužků-to bude mít taky velký vliv na rozvoj osobnosti...

5 Kerria Kerria | Web | 21. února 2013 v 21:40 | Reagovat

Ten útlum je asi normální. Občas to postihne každého blogera.

Taky posledních několik let nečtu a rozhodně si nemyslím, že filmy jsou lepší než knihy. Jen se cítím přesycena četbou. Také mám tak trochu pocit, že je škoda promrhat život čtením cizích, většinou vymyšlených příběhů, místo toho, abychom žili ten svůj vlastní, jedinečný.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama