Vzpomínky na prázdniny v keltském stylu

15. září 2013 v 17:33 | Anne |  Deníček
Za prázdniny jsem nastřádala mnoho zážitků, ale psát budu jen o několika stěžejních, zbytek má hodotu spíše jen pro zúčastněné.
Prvním ze zážitků, na které jsem se opravdu velmi těšila, byla Keltská noc. Byla jsem na tomto festivalu už vloni a nemůžu si jej vynachválit ani letos. Tak úžasně pohodovou atmosféru jsem ještě na jiném hudebním festivalu nezažila.
Těšila jsem se na obvyklou sestavu, ve které nesmí chybět Happy to Meet. Znám tuto kapelu už od dob, co jsme jezdívali na Zahradu do Náměště na Hané a nikdy neomrzí. Určitě doporučuji k poslechu na jejich Bandzone.

Velmi mile překvapila i kapela Poitín, kterou znám teprve od loňského ročníku Keltské. Jejich hudba nenechá mé tělo klidně sedět. A frontman Jeremy zásadně nikdy nesundává úsměv. Tedy alespoň ne na pódiu.


Velkým překvapením ovšem byla poměrně nová kapela Clamortis. Živý důkaz toho, že renesanční hudba zdaleka ještě není mrtvá, zvláště pak, když se smíchá s rockem (část kapely hraje ještě v uskupení Huncfut, které hraje prakticky totéž, ale akusticky). Miluji je především za veršované úvody k písním a parfráze Fr. Villona. Bohužel zatím existují velmi krátce, takže si je poslechnete maximálně z nějakého nekvalitního záznamu na youtube, ale snad toho budou mít brzo víc. Zatím si můžete najít jejich stránku Clamortis na facebooku.


K největším lákadlům druhého dne patřili Hakka Muggies, kteří kvůli dalším povinnostem vystupovali již brzo odpoledne, ale i za úmorného vedra pozvedali dostatek lidí z laviček a přilákali pod pódium.


Doprovodný program jako obvykle tvořila dudácká kapela The Rebel Pipers.


Nemohla samozřejmě chybět ani šermířská skupina Bellators se svojí verzí Červené Karkulky (kterou jsem mimochodem viděla už minimálně pětkrát a stále se tomu musím smát).


Ze stálých účastníků zde také byl 7th Highland Regiment of Foot se svou obvyklou přednáškou o skotském oblékání a způsobu boje.


Stejně jako vloni jsem se zúčastnila výuky irských tanců pod vedením skupiny Seamróg a navnadila jsem se natolik, že jsem se rozhodla vyhledat si skupinu irských tanců i u nás (konkrétně Fiach Bán) a začít se učit pořádně.

(Po mé levici je můj nový taneční partner, se kterým jsem se shodou okolností seznámila právě na Keltské, má v repertoáru mnoho tanečních stylů a mám se od něj co naučit.)

Je toho spousta, co se mi na Keltské líbilo. Rozhodně se tam hodlám vrátit i příští rok... a přespříští...

Další zásadní letní akcí byl Lughnasad na hradě Veveří. Tam jsem jela se svým novým tanečníkem a ačkoli to bylo jen týden po Keltské a opět tam hráli Happy to Meet, neskutečně jsem si to užila. Hlavní hvězdou byli Asonance, ale já jsem si daleko víc zamilovala taneční hudbu kapely Dálach z Brna. I pesto, že bylo stejné vedro jako týden předem, u pódia bylo neustále mnoho tanečníků. Miluju irské rytmy a velmi lituji toho, že zatím umím jen pár základních kroků.

Poslední prázdninovou akcí tomto duchu byl Skotský den na Fortu XVII. v Křelově pořádaný právě 77. regimentem, který jsem viděla na Keltské. Oproti loňskému ročníku přišlo výrazně míň návštěvníků a ani prostředí nebylo tak malebné jako v zámeckém parku v Čechách pod Kosířem, ale i letošní (snad ne poslední) ročník se velmi povedl.

K vidění byly nejrůznější silácké disciplíny.Pro děti zde bylo nachystáno vystoupení skupiny Bellators, tentokrát s představením Perníková chaloupka (které se bohužel jejich Karkulce nemůže vyrovnat).


Nemohli chybět ani The Rebel Pipers a večerní atmosféru skvěle dokreslovala kapela Rí Ra.


Absolutní vítěz skotského klání pak získal putovní ocenění Srdce Skotska (kámen dovezený opravdu ze Skotska). A dle mého byl poměrně výkon i samotné přebírání této ceny. Nebyl to zrovna nejmenší kamínek. Ale je vidět, že Lukáš na sobě od minula velmi pracoval (soudě dle velikosti bicepsů vloni a letos), takže ho nějaký balvan opravdu nerozhodí.


Tímto končím své ohlédnutí za poměrně jednostranně zaměřeným létem. Skotům zdar!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama