Gunnarslátr

7. října 2013 v 14:29 | Anne |  Život na pevnosti
Jako první v rubrice Život na pevnosti přináším ohlédnutí za vydařenou víkendovou akcí v duchu ranného středověku pořádanou Viking Mercenary Squad Gunnar.

Během sobotního odpoledne byly k vidění různé souboje malých skupin a jednotlivců, z nichž divácky nejzajímavější byl nejspíš kruh zrady. Přiznám se, že jsem neviděla úplně všechno, ale vzhledem k tomu, že soboje v podobném duchu měly probíhat celý den, mám pocit, že jsem o nic nepřišla
Zde proti sobě skupina Marobud a Gunnar v tzv. mostu.

Po celé dva dny byl k vidění dobový tábor s veškerým vybavením. Návštěvníci si mohli prohlédnout zbroje a potěžkat zbraně, pánové ze všech zúčastněných skupin byli velmi vstřícní a rádi odpovídali na dotazy.


Při boji s železnými zbraněmi se člověk občas nevyhne zranění, takže jsme v přímém přenosu mohli vidět trochu té krve a zásah zdravotníka. Už jsem kdysi na nějakém dobývání hradu slyšela znuděné děti, že prý je v té bitvě málo speciálních efektů. Ale stejně stále nuda, příště chceme vidět střeva!!! (Tak se, pánové, dohodněte, koho příště obětujete.)

Překvapilo mě, jak rychle jeden z členů vytáhl zcela nedobové rukavice a šití, vytvořil kolegovi nad okem pár stehů a mohlo se pokračovat v soubojích. Naštěstí se nic vážnějšího nepřihodilo, ale je vidět, že drobná zranění nejsou tak úplně neobvyklý jev a že "drsní seveřani" něco vydrží.


Jsem moc ráda, že jsem na této akce nebyla jen pouhým návštěvníkem, tudíž jsem si mohla užít večerní posezení u ohně, pečení masa (a že Vikingové na sobě v jídle opravdu nešetří) a spoustu historek ze společných akcí. Byla jsem přesvědčená, že po letech strávených mezi mushery a podobnou sebrankou už jsem poměrně otrlý jedinec a trocha fekálního (nejen) humoru se mnou nemá šanci otřást. Pánové mi tento omyl velmi rychle vyvrátili. Slabším povahám rozhodně nedoporučuji :-D Nepochopím, jak může mít velitel Gunnarů, Kraken, takový úspěch u dětí (na fotce ten v popředí), ale musím uznat, že má narozdíl ode mně k dětem dobrý vztah.

Ale zpět k programu, jak jsem již předeslala, Gunnarslátr nebyl jedinou událostí tohoto víkendu. O kousek dál se odehrával Šamanský víkend související s výstavou Šangri-la (probíhající v Olomouci v Sokolské ulici). Program se skládal z různých přednášek cestovatelů a šamanů.
Nemůžu říct, že tento program byl tak úplně můj šálek čaje, raději jsme se uchýlila k Vikingům, ale přesto bych chtěla vypíchnout dva body tohoto programu a to ohňovou show, která, za doprovodu bubínku, měla opravdu magickou atmosféru.
Těším se, že toho kluka potkám za pár let (pokud hodlá pokračovat v tom, co dělá), protože v něm dřímá velký potenciál. Viděla jsem spoustu ohňových show, výborných i těch méně povedených. Tahle rozhodně nepatřila k těm nejlepším, ale vzhledem k věku vystupujícího jsem ochotná tohle všechno odpustit. Pokračuj, máš na to!

Druhým bodem programu, na který jsem se moc těšila, byli mí oblíbení Jumping Drums. V jiné sestavě, než je znám z kdysi, s jiným repertoárem, než si pamatuji (je to už opravdu hodně dlouho, co jsem je viděla hrát za bránou festivalu Zahrada), ale stále s muzikou, která dobije baterky a pohladí na duši.
Vzhledem k zaměření celé akce si Ivo Batoušek nemohl odpustit trochu toho šamanského nádechu a filozofování, ale podával to takovým způsobem, kterému já rozumím a který jsem ochotná poslouchat. Nebyla v tom nějaká přehnaná sluníčkovost a kázání o tom, které čakry se točí na kterou stranu (pokud se ovšem točí), byla to řeč opravdového člověka, který žije opravdový život.

Nedělní odpoledne bylo věnováno opět soubojům a přednáškám v duchu dne předcházejícího, ale návštěvníků se (nejspíš i kvůli počasí) dostavilo poměrně méně.

Kdy jindy ale uvidíte muzeum plné vikingů?

Na závěr bych chtěla moc poděkovat všem účastníkům a organiztorům (těm především) a doufám, že se nejpozději příští rok setkáme na stejném místě znovu.

Tak zase někdy na Fortu XVII.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama