Irský tanec ve Fiach Bán

8. října 2013 v 14:30 | Anne |  Deníček
S irskými tanci jsem se seznámila na Keltské noci a podobných akcí kde tradičně probíhá výuka nějaké jednoduché sestavy. To byla nejspíš ta chvíle, kdy jsem si irské tance absolutně zamilovala. Irské rytmy miluju tak nějak odjakživa a vždycky jsem toužila na ně umět tančit, ale letošní léto tomu dalo reálný rozměr.
Vyhledala jsem si v Olomouci taneční skupinu Fiach Bán a zjistila si, co potřebuji na první lekci. Ačkoli jsem si to zakázala, šla jsem na lekci tak trochu s očekáváním. Hlavní, co se chci naučit, jsou základní ceilí tance, tedy těch 30 tradičních, které mají různé názvy a jsou k různým příležitostem. Ty se dají zatančit i s lidmi, kteřé člověk vidí poprvé v životě, stačí jen být ve správnou chvíli na správném místě.
Věděla jsem, že nemůžu naběhnout na první trénink a hned začít tančit, ale nedokázala jsem si představit, že technika irských tanců je až takhle složitá. Nejšílenější na tom je fakt, že horní polovina těla má být strnulá, ramena dole, lopatky u sebe, rovná záda a zpevněné ruce (mohou být zaťaté v pěst, nebo opřené o boky).

Už uvědomění si toho, že musím být absolutně zpevněná, bylo krajně nepříjemné a to jsem ještě nepopsala, co dělají nohy. Ty mají být taktéž celou dobu zpevněné a v kyčlích vytočené tak, aby špičky chodidel směřovaly vně. Kolena jsou přitom v zákrytu. Celý irský tanec se pak odehrává na špičkách, kdy tanečník musí došlapovat na střed chodidla, jinak mu reálně hrozí vyvrtnutí kotníku.

Ještě se chytáte, co všechno musí být splněno? Už jen to pomyšlení je solidní makačka, doutit k tomu tělo je pak nadlidský úkol.
Shrnu to, mám bolavá lýtka a kupodivu i břišní svaly a mám pocit, že umím prd a jen tak to nezměním. Ale vzdávat to nehodlám, zamakám na flexibilitě a síle a snad to půjde... Na to, abych utíkala bez boje, jsem až příliš odhodlaná.

A zde malá ukázka jak by to časem mohlo a mělo vypadat...
(členky Fiach Bánu, video: Vladimír Valouch)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama